Co ci da dobra checklista?


Po pierwsze: checklista to świetne narzędzie!

Checklista to bardzo przydatne narzędzie, z którego osobiście bardzo lubię korzystać i robię to praktycznie cały czas. Jego największa zaleta? Jest darmowe! Ale to nie wszystko. Możesz tworzyć checklisty pod praktycznie dowolny wymyślony przez siebie projekt i temat. Checklista zawsze ci pomoże w realizacji projektu, niezależnie jak skomplikowany, długotrwały czy ryzykowny on jest.

Ale po kolei – o co chodzi w checkliście? I dlaczego używam właśnie tego określenia? Bo polska „lista kontrolna” kojarzy mi się z odbijaniem list obecności w fabryce 🙂 Chcecklista jest prosta, lekka i zrozumiała (mam nadzieję).

A o co chodzi w checkliście? Jednym zdaniem – o ułatwienie sobie pracy. O tak, lubisz to! Ja też. Po co sobie utrudniać życie?

Załóżmy, że masz dużego klienta, którego obsługujesz na wielu polach. Powiedzmy, administrujesz jego stroną www, projektujesz dla niego wizytówki, piszesz nowe treści na bloga i jeszcze administrujesz fanpagem na Facebooku. Sporo pracy, prawda? Można się w tym bardzo łatwo pogubić. Aby tego uniknąć – stosuje się checklisty.

Po drugie: checklista pomoże ci niezależnie co robisz!

Checklista porządkuje twoje obowiązki i zadania do wykonania. Jeden rzut oka i wiesz już co masz „na tapecie” – co trzeba zrobić dzisiaj, w tym tygodniu, w tym miesiącu. jeśli realizujesz projekty sam dla siebie, rozpisujesz taką listę dla siebie. jeśli obsługujesz klientów – każdy z nich powinien mieć oddzielną chcecklistę. Tylko dzięki temu zachowasz przejrzystość i porządek.

W efekcie:

  • Nie marnujesz czasu („co ja miałem dzisiaj zrobić???”)
  • Możesz łatwo priorytetyzować zadania („co powinienem zrobić najpierw? Czy to może poczekać?”)
  • Kiedy klient do ciebie zadzwoni z pytaniem o postępy prac jesteś w stanie wszystko mu pięknie opowiedzieć, zamiast zachodzić w głowę, na jakim etapie są prace dla tego klienta.
  • Widzisz postępy w swojej pracy! „Odfajkowując” kolejne punkty na liście namacalnie widzisz jak twoje projekty się rozwijają. To bardzo przyjemne uczucie 🙂
  • Możesz planować kolejne działania. Łatwiej stwierdzisz na co masz czas i ile, na czym się skupić, jakie działania zaplanować.

A to wszystko dzięki jednemu, banalnie prostemu, bezpłatnemu i wszechstronnemu narzędziu. Czyż to nie jest wspaniałe?! Jest, osobiście uwielbiam checklisty i każdemu bardzo je rekomenduję!

Jak wygląda DOBRA checklista?

Jednak aby checklista spełniła swoje zadanie, musisz zachować kilka ważnych elementów. Po pierwsze, to o czym już mówiłem – każdy projekt, każdy klient mają swoje własne checklisty. Jeśli stworzysz jeden, ogromny dokument, momentalnie zrobi się w nim bałagan.

Pamiętaj – kluczem jest prostota i przejrzystość!

Jest to tylko moja opinia, ale uważam, że checklista powinna być napisana odręcznie i na papierze. Nie w komputerze. Po pierwsze, pisząc automatycznie myślisz o każdym punkcie z osobna. Może wpadnie ci do głowy jakiś dobry pomysł w trakcie tworzenia chcecklisty? Po drugie możesz łatwo wprowadzać poprawki i zmiany w swojej checkliście. Zaopatrz się w kolorowe długopisy i działaj!

Dobra checklista powinna mieć miejsce na notatki, zmiany, skreślenia, podkreślenia. Jeśli takiego miejsca nie zostawisz to za chwilę twoja checklista będzie nieczytelna i zabazgrana. A to dokładne przeciwieństwo dobrej listy.

Zadania i poszczególne punkty na liście powinieneś układać według następującego klucza:

  1. Ważne i pilne (ja takie punkty piszę czerwonym mazakiem, który od razu zwraca uwagę)
  2. Ważne i mniej pilne (czerwone podkreślenie)
  3. Mniej ważne, ale pilne (inny wybrany przez ciebie kolor, na przykład rojal bluuu)
  4. Mniej ważne i niepilne (bez żadnego oznaczenia).

Tak samo nie ma sensu oznaczać kolorem działań STAŁYCH, które realizujesz codziennie. Taki podział jest przejrzysty i zrozumiały. Bardzo minimalizujesz ryzyko, że coś ci umknie, o czymś zapomnisz.

A ty jakie masz pomysły na dobrą checklistę? Czekam w komentarzach!

Samych sukcesów!

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *