Ciśnij! Dlaczego to bzdura?


Dzisiaj naszło mnie pewne przemyślenie, którym chciałbym się z tobą podzielić. Kiedy wpadasz na pomysł, żeby posłuchać różnego rodzaju „kołczów” biznesowych i mówców motywacyjnych, możesz wpaść w bardzo groźną pułapkę.

O co chodzi? O pułapkę myślenia, że wystarczy wytrwałość, wymieszana z ciężką pracą aby odnieść sukces. Rusz tyłek, przestań narzekać, bierz się do roboty i tego typu hasła. A. To. Bzdura.

Gdyby tak było to 90% twoich znajomych byłoby już od lat milionerami. Ile znasz osób, które pracują mało? Myślę, że niewiele. Zdecydowana większość z nas pracuje po prostu DUŻO. Częściowo wymusza to na nas beznadziejny poziom wynagrodzeń w Polsce. Pracujemy dużo, bo gdybyśmy pracowali mało, to nie byłoby nas stać na utrzymanie. Ale nie jest to droga do bogactwa, czy nawet bezpieczeństwa finansowego. Im szybciej sobie to uświadomisz tym lepiej dla ciebie.

Co zatem powinieneś robić? Pracować mądrze. To niekoniecznie oznacza, że dużo. Ale to jeszcze nie koniec. Mądra praca wymaga również mądrego jej przedmiotu. Jeśli jakiś temat po prostu nie rokuje na dobre zarobki, bo jest to działalność niszowa, świadczona za niewielkie pieniądze, bez zbudowanej potrzeby na rynku – to prawdopodobnie nie pojedziesz. Oczywiście są od tego wyjątki, ale ogólna zasada prezentuje się właśnie w ten sposób.

Znajdź odpowiednią działalność

A zatem, najpierw potrzebujesz znaleźć odpowiedni temat (branżę), z którego będziesz mógł swoją mądrą pracą wycisnąć 100% potencjału. O tym jakie warunki trzeba spełnić, aby taką działalność znaleźć piszę na przykład tutaj – odśwież sobie ten wpis, bo warto.

Jeśli masz zły temat obecnie na tapecie, to niestety, ale bardzo prawdopodobne jest, że niezależnie ile potu na nim stracisz to świata nie zwojujesz. Jeśli mijają kolejne miesiące, ty się gimnastykujesz jak możesz i za nic w świecie biznes nie chce zaskoczyć to poważnie pomyśl o zmianie. Oczywiście zanim to zrobisz to dokładnie przeanalizuj swoją sytuację – może jakieś twoje błędy powodują taki stan rzeczy?

Pracuj mądrze

Kiedy już wiesz, że chcesz się zajmować tym czym się zajmujesz i widzisz potencjał rozwoju to czas na wprowadzenie mądrej pracy. Tylko co to takiego? Już wyjaśniam:

Kolejna ważna myśl dla ciebie, wydrukuj i powieś nad łóżkiem. A zatem pracując mądrze koncentrujesz się na działaniach i obszarach, które dają dobre rezultaty. Załóżmy, że zajmujesz się pielęgnacją terenów zielonych. Siedzisz i obdzwaniasz wspólnoty, hotele, może pola golfowe itd. Ciągle słyszysz, że już ktoś ma firmę od tego. Czy obdzwonienie 300 tego typu obiektów i usłyszenie 300 razy „nie” coś ci da? Nic.

W takim wypadku mądra praca może się przejawiać dwojako:

  1. Doszkolisz się, dowiesz jakie są zasady prowadzenia sprzedaży przez telefon i dopiero po wprowadzeniu tej wiedzy w życie spróbujesz podzwonić i zobaczyć jaki to da efekt.
  2. Skoncentrujesz się na innych metodach promocji.

Sam na początku popełniałem ten błąd. Wybrałem złe metody promocji i uparcie się ich trzymałem, z nadzieją, że w końcu coś się uda. I owszem, „w końcu” coś się udawało, ale stosunek moich wysiłków do rezultatów był tak żałosny, że aż szkoda o tym wspominać. Dzisiaj staram się nie popełniać tego błędu i tobie radzę to samo. W efekcie mam więcej czasu (także dla siebie!) bo nie marnuję go na czasochłonne czynności, które niewiele dają!

Mądra praca prowadzi cię do celu. Możesz poświęcić tydzień z życia, obdzwonić 100 hoteli i nie zyskać na tym ani jednego zlecenia, albo jedno-dwa i koniec. I to nie jest mądra praca. A możesz się zastanowić jak dotrzeć do takich klientów i wypróbować inną metodę promocji, np. SEM i w ciągu tygodnia łapać 4-5 zleceń. Jest różnica?

Aby pracować mądrze musisz wiedzieć co działa w wypadku twojej firmy.

  • Jakie metody promocji zapewniają największy zwrot z inwestycji (czy to czasowej czy finansowej).
  • Jaka metoda realizacji usługi jest najprostsza i najszybsza.
  • Jaka rozmowa z klientem (jakie argumenty?) zapewniają najlepszą sprzedaż.

Musisz też mieć gotową wizję rozwoju firmy. Jeśli jej nie będziesz miał to twoja praca będzie po omacku, do niczego cię nie doprowadzi. Jeśli natomiast ustalisz sobie gdzie chcesz dojść + będziesz wiedział, którą drogą to… masz gotowy przepis na sukces.

A zatem, podsumujmy: pracuj mądrze, skupiaj się na efektach i na tym co działa, a nie na tym, żeby pracować dużo i ciężko i nie mieć z tego proporcjonalnych rezultatów.

Jakie jeszcze metody na mądrą pracę znacie? Czekam w komentarzach 🙂

Samych sukcesów!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *