Lekki start w biznesie – freelance i podwykonawstwo


Poprzedni wpis mógł wielu z was nieco przestraszyć. Ale mam dobre wieści – oto wpis, który jeszcze bardziej wszystko ułatwi. Chciałbym porozmawiać z wami o dwóch (absolutnie niewykluczających się) metodach na w miarę lekki i bezpieczny start w biznesie.

Jeśli masz jakiekolwiek umiejętności związane z internetem – potrafisz robić strony www, znasz się nieco na grafice, potrafisz pisać lub korektorować artykuły, wyszukiwać informacje, znasz się na marketingu – to rozwiązaniem dla ciebie może być freelance, czyli kariera wolnego strzelca. Raczej nie jest to rozwiązanie na całe życie, bo niesie ze sobą całe mnóstwo wad, ALE da ci solidną podstawę do tego, żeby wystartować ze swoim wymarzonym biznesem.

Freelancer

to najczęściej po prostu osoba pracująca zdalnie (z domu lub innego miejsca), której 100% lub prawie 100% pracy można wykonać tylko przy użyciu głowy i komputera. W ramach freelancu można pracować w: programowaniu, marketingu, PR, mediach, robieniu researchy. Freelancerów bardzo często poszukują agencje reklamowe i PR (o tym dlaczego zapraszam do kolejnego wpisu), ale też redakcje różnego rodzaju portali.

Zalety freelancu:

 1. Małe koszty prowadzenia działalności (pracujesz głową, internetem i komputerem, może jeszcze telefonem, drukarką i papierem, ale to wszystko).
 2. Możliwość podłapania wielu zleceń z różnych miejsc (poszerzasz kontakty i doświadczenie).
 3. Duże możliwości rozwoju (jak zleceń będzie za dużo to dobierasz sobie drugiego freelancera, oto właśnie narodziła się twoja własna agencja marketingowa!).
 4. Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie (porozmawiaj z dobrym doradcą podatkowym i prawnikiem, może będziesz mógł otworzyć działalność gospodarczą poza Polską?).
 5. Ogromna oszczędność czasu i pieniędzy (nie marnujesz czasu na dojazdy do biura na 2gim końcu miasta, nie musisz wydawać kroci na paliwo lub kartę miejską, nie płacisz za obiad w knajpie/kantynie tylko robisz go sobie w domu i tak dalej).

Wady freelancu:

 1. Brak kontroli nad własnym życiem (niestety, ale freelance wymaga tytanicznego wręcz panowania nad swoim czasem i doskonałej organizacji własnej pracy. Często trudno jest zmusić się, żeby odpalić komputer o tej 8:00 rano, a potem siedzisz i dociskasz projekty do 3:00 w nocy bo deadline… no i najczęściej klienci liczą, że w godzinach 9:00-17:00 raczej będziesz dostępny pod mailem, skypem, telefonem).
 2. To prawie etat, tyle że zdalnie. Ale tak jak wspomnieliśmy wcześniej – to bezpieczny etap pośredni między etatem a samodzielnym biznesem. Być może twój aktualny pracodawca pozwoli ci przejść na pracę częściowo zdalną? Da ci to jeszcze więcej możliwości pracy nad swoją firmą, zanim ona wystartuje.

Generalnie freelance należy potraktować jako etap pośredni, coś co pomoże ci gładko przejść z etatu do własnej wymarzonej firmy. Taki spadochron, chroniący przed bolesnym upadkiem na glebę bezlitosnego rynku.

Gdzie szukać pracy jako freelancer?

To zależy od twoich umiejętności i od tego, co chcesz robić. Przeglądaj ogłoszenia o pracę, szczególnie te, które są publikowane na portalach branżowych (raczej na portalach pracy ich nie znajdziesz zbyt wiele). Jeśli wydaje ci się po zapoznaniu się z ogłoszeniem, że wymienione w nim obowiązki można wykonywać zdalnie to nie wahaj się i napisz do pracodawcy ze swoją ofertą. Ja w ten sposób pozyskałem jednego z pierwszych klientów właśnie jako freelancer. W ogłoszeniu nie było ani słowa o pracy zdalnej, ale nie zniechęciło mnie to, bo treść ogłoszenia ewidentnie wskazywała, że freelancer świetnie sobie z nim poradzi. Efekt? Współpraca trwająca ponad 4 lata 🙂

Podwykonawca

to osoba współpracująca z większą firmą, świadcząca takie same usługi jak ona, na rzecz jej klientów. Jesteś wtedy kimś w rodzaju pracownika, ale z większą swobodą i bez umowy o pracę (ale tej już przecież nie chcesz, czyż nie?).

Zalety podwykonawstwa:

 1. Nie ty martwisz się o klientów. Dostajesz ich na bieżąco od większej firmy/firm. W międzyczasie powoli pozyskujesz swoich.
 2. Bardzo dużo uczysz się w krótkim czasie – obsługujesz prawdziwe i poważne zlecenia pod czyjąś egidą, nikt cię nie pyta o twoje doświadczenie, czy zdobytych klientów. Czerpiesz garściami z doświadczenia i portfolio swojego „opiekuna”.
 3. Podobnie jak w przypadku freelancu, to bardzo przyjemny etap przejściowy, także stwarzający wiele możliwości.

Wady podwykonawstwa:

 1. Ktoś inny rozporządza twoim czasem. Nie ma przebacz, jak dzwonią, że jest robota to najczęściej trzeba jechać.
 2. Jak twój „opiekun” nie ma zleceń to ty też ich nie masz. Dlatego najlepiej współpracować nie z jedną a kilkoma firmami dostarczającymi zlecenia. Szansa, że żadna z nich się nie odezwie jest mniejsza niż przy jednej.
 3. Możesz mieć konkurentów, z którymi będziesz (może nawet nieświadomie) konkurować o zlecenia od danej firmy.

Pracując najpierw jako podwykonawca zdobywasz bezcenną, praktyczną wiedzę i doświadczenie. Widzisz też na żywo jak dany biznes wygląda w praktyce, co mówią klienci, na co narzekają, jakie mają problemy. Tak uzbrojony do działania możesz pewniej postawić kolejny krok czyli stworzyć swoją markę i pracować na nią. Gdy ten etap nadejdzie nie zamykaj sobie drogi u firmy, która dostarczała ci zlecenia. Nigdy nie pal za sobą mostów, bo jeszcze wielokrotnie będziesz musiał po nich przejść. Nie bez znaczenia jest również to, że twoja reputacja idzie za tobą, a jej zmiana jest bardzo czasochłonna i nie zawsze możliwa.

Gdzie szukać pracy jako podwykonawca?

Tak jak przy freelancie – w ogłoszeniach w mediach branżowych. Możesz też stworzyć listę firm świadczących dane usługi w twoim mieście/regionie i napisać do nich z propozycją współpracy.

Myślę, że oba sposoby są bardzo dobre, tylko dla nieco innych osób. Jeśli internet to dla ciebie czarna magia, raczej freelance nie będzie opcją dla ciebie. Podwykonawstwem natomiast powinien zainteresować się praktycznie każdy młody przedsiębiorca. Może z wyjątkiem tych zajmujących się handlem, tutaj raczej podwykonawstwo się nie sprawdzi…

A może wy zaczynaliście jakoś inaczej? Macie pomysły jak zacząć miękko i bezpiecznie? Czekamy na komentarze! 🙂

Samych sukcesów!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *