Obalam popularne mity o biznesie!


Czas z nimi skończyć!

Biznes niesie ze sobą wiele błędnych przekonań. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu stosunkowo niewiele Polaków ma własną firmę – około 8%. Zatem dla większości z nas to temat obcy. A stąd już krótka droga do tworzenia mitów i stereotypów. Ale do teraz 🙂

Najwyższy czas się z nimi rozprawić, raz a dobrze! Przygotowałem „przy okazji” infografikę – możesz ją pobrać i podzielić się ze znajomymi – śmiało! 🙂

Mit 1: Masz firmę to jesteś bogaty.

No niestety, to nie jest takie proste. Prowadzenie firmy w Polsce to przede wszystkim bardzo duże koszty. Sam ZUS to około 1200 zł miesięcznie. Do tego dochodzą podatki i wiele innych opłat, które przedsiębiorca musi odprowadzać tak jak każdy inny człowiek. W efekcie – zanim zaczniemy faktycznie zarabiać, mnóstwo czasu i energii idzie w pokrycie wielu, wielu kosztów. A czy wspomniałem, że o czymś takim jak „stała pensja” przedsiębiorca może zapomnieć? No to wspominam 🙂

Mit 2: Nie rozkręcisz firmy bez znajomości.

No tak, te znajomości… niekończąca się opowieść. Oczywiście, że pomagają! Ba, wiele firm powstało WŁAŚNIE Z UWAGI NA ZNAJOMOŚCI. Dzięki temu sukces na rynku miały praktycznie zagwarantowany. Ale czy to oznacza, że bez „pleców” nie ruszysz? Nie wolno tak myśleć. Ja zaczynałem praktycznie z zerowymi znajomościami. Wszedłem do branży, którą do tej pory znałem ze stosunkowo krótkiej pracy na etacie, na stanowisku wykonawczym. Ale się udało. Ciężka praca + wytrwałość zapewnią sukces. Na marginesie dodam też, że opieranie firmy tylko i wyłącznie na znajomościach to proszenie się o kłopoty, nie idź tą drogą.

Mit 3: Jak wchodzisz na rynek musisz być tańszy.

Musisz być LEPSZY. Z tańszą ofertą daleko nie zajedziesz, zerknij tutaj i poczytaj.

Mit 4: Klient ma zawsze rację.

Ktoś jeszcze w to wierzy?! Chyba tylko dziadek awanturujący się w Biedronce, że banany są przejrzałe 🙂 Do czego to prowadzi? Do usługiwania klientowi i spełniania wszystkich jego zachcianek. Bzdura! Musisz umieć powiedzieć klientowi, że czegoś się nie podejmiesz, albo że jego oczekiwania są nierealistyczne. Obrazi się, wybierze inną firmę? Trudno, powiem więcej: masz z głowy potencjalnie duży problem!

Mit 5: Założę firmę z przyjacielem, dobrze się dogadujemy, to biznes pójdzie szybciej.

Nigdy w życiu! Znajomość na gruncie prywatnym, a na gruncie biznesowym to dwie nie mające ze sobą nic wspólnego rodzaje znajomości. Przeczytaj ten wpis – zrozumiesz o co mi chodzi. Pamiętaj też, że jak nie wyjdzie wam w biznesie, to wasze relacje towarzyskie również się… (będę delikatny) ochłodzą…

Mit 6: Lubię jeździć samochodem, zakładam firmę transportową.

To też mit i to szkodliwy. Czasami owszem, uda się połączyć pasję z biznesem. Ale to nie jest reguła, żeby nie powiedzieć rzadkość. Prowadzenie firmy transportowej to coś więcej niż jeżdżenie samochodem, prowadzenie restauracji to coś więcej niż gotowanie dobrego jedzenia. Dlatego nie ulegaj złudzeniu, że jak coś jest twoją pasją to automatycznie zagwarantuje ci sukces w biznesie.

Mit 7: Każdy klient jest tak samo ważny.

Ważniejszy jest ten, który dobrze płaci. Ale zachowaj to dla siebie. każdy chce czuć się wyjątkowo korzystając z twojej oferty. Stwórz w nim takie poczucie, ale swoje realne siły i czas składaj przede wszystkim tam, gdzie zarabiasz konkretne pieniądze. Nikt nie prowadzi biznesu dla „lubienia się” z klientami.

Mit 8: Biznes to praca 24/7.

W pewnym sensie tak, ale musisz umieć nad tym zapanować. Biznes to nie jest sztuka dla sztuki. Ma ci sprawiać przyjemność i zapewnić życie, o jakim marzysz. Pierwszy okres możesz potraktować jak inwestycję w przyszłe zyski, ale jeśli trwa on 5, 10, 15, 20 lat to będziesz zmęczony i sfrustrowany. To nie jest droga do sukcesu. Work life balance to hasło dla ciebie.

Mit 9: Mój pomysł to skarb, nikomu go nie pokażę!

Jeśli wpadłeś na jakiś genialny pomysł, to zapewniam cię, że ten sam, albo podobny genialny pomysł ma przynajmniej kilkaset osób na Ziemi. Wielokrotnie powtarzam, gdyby mi płacono za dobre pomysły miałbym wille i garaże pełne Ferrari w każdym ciepłym kraju świata 😉 Pomysł to za mało, żeby ktoś uznał, że trzeba ci go odebrać, zanim w ogóle się zabrałeś za jego realizację. A nawet jeśli ktoś ma takie podejście, to nie odniesie sukcesu. Samym pomysłem nie zbuduje się dobrego biznesu.

Mit 10: Wezmę dotacje na firmę/pożyczę pieniądze na start, jakoś to pójdzie.

Łatwo wydaje się nie swoje pieniądze. Tyle tylko, że większość dotacji jest obłożonych obostrzeniami i wymaganiami, których nie spełnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jeśli startujesz z biznesem za pieniądze pozyskane/pożyczone, powinieneś być BARDZIEJ uważny, niż gdybyś to robił za swoje. W pierwszej kolejności masz zobowiązania wobec pożyczkodawcy, nie możesz o tym zapomnieć.

A wy, jakie jeszcze znacie mity związane z biznesem? Rozprawmy się z nimi w komentarzach 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *